Gazyağı Fiyatları

Yazar: zekai Okunma sayısı: 627 Yayınlanma tarihi 08 Oct 2020 Yorum: 0

Gazyağı fiyatları

                Eskiden, elektrik henüz bulunmamışken, aydınlanma amacıyla gaz lambaları kullanılırdı. Bu gaz lambaları ise içlerine konulan gazyağı sayesinde aydınlanma sağlardı. Zaman geçtikçe hem elektrikli aydınlanma kullanılmaya başlandı hem de gazyağı kullanım alanı sadece aydınlanma alanı ile sınırlı kalmamaya başladı. Günümüzde ise gazyağı diye adlandırılan yakıt hem ısınma hem soğuma hem traktör yakıtı hem de jet ya da uçak yakıtı olarak kullanılmaktadır.

                Hayatımızda bu kadar geniş alanda kullanılan gaz yağı elbet birçok kişi tarafından merak konusu olabiliyor. Öncelikle, bu gazyağı nedir? Gazyağı, petrolün meydana gelmesini sağlayan karışımlardan biri olmakla birlikte benzinin bir sonraki hali olarak da bilinir. Mazot, benzin, hafif ve ağır yağların elde edilmesine benzer şekilde gazyağı da petrolün damıtılmasıyla elde edilmektedir. Aynı zamanda gazyağı, sıvı bir yakıt olarak kullanılmaktadır. Normal rengi şeffaf olan bu yakıtın güvenlik açısından tehlike arz ettiğinin fark edilmesiyle artık renklendirilerek kullanılmaya başlanmıştır. Her ne kadar yanıcı bir karışım olsa da gaz yağı direkt olarak yanmamakta, bir kumaşa dökülerek yanması sağlanabilmektedir. Her ne kadar direkt olarak yanmasa da gazyağını hem çocuklardan uzak tutmak hem de dikkatli kullanmak gerekmektedir.

                Peki bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan gaz yağı, günümüzde kullanıcılar tarafından ne aralıkta fiyatlara erişilebilmektedir? Öncelikle gazyağının hem sprey olarak hem bidon halinde elde edilebildiğinin ve bu formların fiyatlarda değişiklik yarattığının bilinmesi gerekmektedir. Sprey olarak kullanılan gazyağları genellikle daha çok tercih edilmekte, bu nedenle ücret olarak diğerlerine nazaran biraz daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bu tip sprey gazyağlarının daha çok tercih edilme sebebi hem temizlik amacıyla kullanılırken daha rahat bir kullanıma sahip olması, hem de yakıt olarak kullanılırken daha güvenli olmasıdır. Sprey halinde satılan gazyağlarının fiyatları, litresi 20-30 TL civarında olacak şekilde değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte bidon olarak satılan gazyağlarının ölçüleri daha çoktur. Örneğin bir bidon 20 litre kadar gazyağı almaktadır. Bidon halinde satılan gazyağlarının fiyatları miktarına göre değişiklik gösterse de kutu maliyetleri daha az olduğu için sprey halinde olanlardan daha uygun fiyatlı satılmaktadır.

Yorumlar
Yorum yap