Gaz yağı kullanım alanları

Yazar: zekai Okunma sayısı: 963 Yayınlanma tarihi 08 Oct 2020 Yorum: 0

Rafineride benzinden sonra elde edilen ve petrolün meydana gelmesini sağlayan karışımlardan biri olan gazyağı, uzun yıllardan beri kullanılan bir yakıttır. Yapı olarak ve yapım aşamaları açısından benzinle benzer özelliklere sahiptir. Çok keskin bir kokusu yoktur ve uçucu bir yapıya sahip değildir. Bunlarla birlikte bir de normalde şeffaf bir görünüme sahip olunca bu durumun tehlike yarattığı fark edilmiş, gazyağı renklendirilerek kullanılmaya devam edilmiştir. Peki bu kadar uzun yıllardır var olan bu yakıt hayatımızda bizlere hangi alanlarda yardım etmektedir? İşte bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

                Çok eski zamanlarda, elektriğin olmadığı yıllarda, insanlar aydınlanma gereksinimini gaz lambaları sayesinde karşılardı. Bu gaz lambaları ise gazyağı sayesinde yanarak ışık vermekteydi. Bu yıllardan sonra teknolojinin geliştiği ve elektriğin bulunduğu, aydınlanmanın da elektrikli cihazlar sayesinde karşılandığı gibi gazyağı da gelişim gösterdi. İçine eklenen maddeler sayesinde gazyağı yıllar geçtikçe daha da geniş bir kullanım alanına sahip oldu.

                Günümüzde gaz yağı hem ısınma hem soğutma için kullanılırken hem de birçok ulaşım aracında yakıt işlevi görüyor. Bunlarla birlikte temizleme alanında kullanılıyor, birçok malzemeyi inceltmekte fayda sağlıyor.

                Isıtma alanında gaz yağı, gaz sobalarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte herhangi hızlı alev alma özelliğine sahip olan gazyağı, diğer sobalarda da tutuşturma amacıyla kullanılıyor. Sobayı yakma işlemi sırasında çok fazla zaman harcamak istemeyen kişiler gazyağı sayesinde yakacaklarının daha çabuk tutuşmasını sağlayarak daha hızlı ısınma sağlıyor.

                Genellikle temizlik alanında sıkça kullanılan gaz yağı, leke ve pas giderici bir özelliğe sahip olmasıyla ilgi görüyor. Motosiklet zinciri temizlemede, ziftlenmiş araçların reçine temizliğinde, fabrikalardaki mekanik parçaların temizliğinde, paslı demirlerin temizliğinde kullanılan gazyağı bununla birlikte boya temizleme gibi düşüncede basit olan ancak pratikte zahmetli temizlik işlerine de yarıyor. Bütün bunlarla birlikte gazyağı bit, pire ve sirke temizliğinde de kullanılmaktadır.

                Son olarak gazyağı tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de araçlarda yakıt olarak kullanılıyor. Eski zamanlarda insanlar için makul bir ulaşım aracı olan gazyağı ile çalışan arabalarda kullanılırken günümüzde gaz yağı traktör ve jetlerde yakıt olarak kullanılmaktadır.

Yorumlar
Yorum yap