Gazyağı ve kerosen

Yazar: zekai Okunma sayısı: 1652 Yayınlanma tarihi 08 Oct 2020 Yorum: 0

Gazyağı ve kerosen

                Gazyağı, rafinerilerde benzinden sonra elde edilip kullanılan bir yakıttır.  Eski zamanlarda elektrik yokken gaz lambalarında sıklıkla kullanılmasıyla bilinir. Ancak zamanla gazyağının içine birtakım maddeler eklenmiştir ve gazyağı gelişerek hayatımızın birçok alanına yayılmıştır. Gelişmiş formları ile gazyağı; ısıtma, soğutma, traktör yakıtı ve jet yakıtı olarak kullanılmaya ve hayatımızın bu alanlarını kolaylaştırmaya başlamıştır.

                Gazyağı, tek başına kullanıldığında direkt yanamaz. Bu sebeple gazyağının yanabilmesi için herhangi bir kumaşa dökülüp öyle yakılması gerekmektedir. Yanıcı bir madde olmasından dolayı tehlikeli bir maddedir. Zarar görmemek için dikkatlice kullanmak gerekmektedir.

                Gaz yağı normalde şeffaf bir görünüme sahiptir ancak su ile karıştırılması tehlike yaratmaktadır. Bu sebeple renklendirilerek kullanılmaktadır. Kokusu sayesinde insanlar tarafından fark edilebilse de çok rahatsız edici bir kokuya sahip değildir. Hatta birçok kişi tarafından sevilen bir kokusu vardır. Bu özelliğiyle gazyağının ne olduğu hakkında bir fikri olmayan çocuklar için ilgi çekici bir hal alabilir. Bu sebeplerden dolayı çocuklardan uzak tutulması, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanması önerilmektedir. Uçucu bir madde olsa da benzin kadar uçucu bir yapıya sahip değildir. Bu sebeple cilt üzerinden uçmaz. Cilde bulaşması durumunda su ve sabun yardımıyla iyice temizlemek gerekmektedir.

                Gazyağının gelişmiş formlarından biri olan kerosen, gazyağının süzülmüş halidir. Günümüzde sanayi alanında kullanılan bir petrol türevidir. Petrolün belirli dereceler arasında damıtılması ile elde edilir. Halk dilinde gazyağı olarak bilinse de gazyağının kullanıldığı alandan daha farklı bir alanda kullanılmaktadır.

                Kerosen, 40 derecenin altındaki ateşlerin temasında yanmamaktadır ve bu sebeple bu yakıtın gazyağının jet yakıtı olarak kullanılan hali olduğu da söylenebilir. Jetlerde kullanılmasının sebebi, kaza anında daha az yangın riski taşımasıdır. Bu riskin düşük olmasının yanında donma derecesi de düşük olan bu yakıt içinde su barındırmadığı sürece kolay kolay donmaz ve kolayca motora akabilir. Gaz yağı temel halinde bu şekilde özellikler taşımadığı için bu özelliklere ihtiyaç duyulan alanlarda kerosen kullanılmaktadır. Gelişmiş haliyle gazyağına kıyasla bu çeşit ayrıcalıklı özellikler kazanan kerosenin gazyağının havacılık alanında kullanılan versiyonu olduğu kolayca kabul edilebilir. 

Yorumlar
Yorum yap